Affiliations

Current appointments

  • Assistant professor, Département de philosophie et d'éthique appliquée, Université de Sherbrooke, since August 2015.
  • Chairholder of the Canada Research Chair in Applied Epistemology, since August 2015.
  • Regular member, Centre interuniversitaire de recherche sur la science et la technologie, Montreal, since September 2015.
    • Inter-field coordinator since Septembre 2017.
    • Responsable du suivi and member of the coordination commitee, Bureau des initiatives numériques (BIN/CIRST) since March 2018.
  • Regular member, Centre de recherche en éthique, Montréal, since August 2017.
  • Officer of the Société de philosophie du Québec, since May 2017. (vice-president since May 2018)
  • Francophone co-chair for the 2019 Annuel Congress of the Canadian Philosophical Association.

Past appointments

Research appointments

  • Postdoctoral researcher at the Centre de recherche en éthique (CRÉ, U. de Montréal), Montréal, supervised by Peter Dietsch (January to July 2015).
  • Postdoctoral researcher at the Centre interuniversitaire de recherche sur la science et la technologie (CIRST, UQAM), Montréal, supervised by Yves Gingras (from July 2012 to July 2015).

Organisational appointments

 

 

This content has been updated on February 28th, 2019 at 19 h 11 min.